Születés előtti emlékeink
Sokáig hittük azt, hogy érzelmek és emlékek nélkül jövünk a világra és a születésünk előtti 9 hónapnak nincs hatása a személyiségünk és a lelki életünk alakulására.
A modern kutatásoknak köszönhetően azonban mára már kiderült, hogy az anyaméhben nagyon korán érzékelünk és reagálunk is a minket érő hatásokra. Sőt születés után sem felejtjük el ezeket a testi élményeket, amiket az érzékszerveink – főként a hallás, ízlelés, szaglás – és az anya érzései, viselkedése útján szereztünk.
Mit érez a magzat?
A 16. héttől érzékeljük a hangokat. Eleinte az anya szervezetének hangjait – szívverését, emésztőrendszerének hangjait, a surranó vérének moraját, a légzését – majd fokozatosan egyre inkább érzékeljük a külvilágból érkező hangok is: a lépteit, a mozgását kísérő hangokat, ajtócsapódást, zenét stb.
Legtöbbet és legközelebbről az anya hangját halljuk, aminek érzékeljük a hanglejtését, ritmusát és dallamát. A beszédéből azt is érzékeljük, hogy ha dühös, szomorú vagy éppen vidám és boldog.
Nem csak a hangja van ránk hatással, hanem a viselkedése, hangulatai, érzései is.
Ennek bizonyítéka az a kutatás, amiben kimutatták, hogy ha az anya stresszel, a baba szervezete is ugyanazt a stresszállapotot mutatja, de nem csak a negatív érzelmeket éli át a baba, hanem mindenfajta más érzelmet is, amit az anya.