Gyakran Ismételt Kérdések
GYIK
Mennyi ideig tart egy folyamat?
Az egyes segítői folyamatok hossza sok mindentől függ: a hozott problémától vagy fejlődési szándéktól, a választott módszertől, a szakember saját munkamódjától. Azt, hogy előreláthatólag hány ülésre szerződünk egymással, az úgynevezett első interjú alkalmának vagy alkalmainak végén beszéljük meg egymással.
Milyen gyakran és milyen időtartamban vannak terápiás ülések?
Az egyéni terápia 50 perces alkalmai között általában egy hét szokott eltelni.
Mi a különbség a pszichiáter és a pszichológus között? Miben más a pszichológus, a klinikai szakpszichológus és a pszichoterapeuta?
A pszichiáter orvosi egyetemen végezte tanulmányait, gyógyszert írhat fel, a lelki betegségeket elsősorban biológiai oldaláról vizsgálja. A pszichológus bölcsész, aki a lelki problémákat az egyén fejlődése és belső konfliktusai, gondolatai, érzései tükrében vizsgálja. Élettanból és anatómiából nem részesül olyan alapos képzésben, mint az orvos-jelöltek.
A klinikai szakpszichológus végzettség megszerzésének feltétele a minimum 4 éves képzés és az ezzel párhuzamosan megszerzett gyakorlati tapasztalat megléte.
“A klinikai szakpszichológiai tevékenység az a klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus által végzett tevékenység, amely
- a) a lelki egészség megőrzésére, fejlesztésére és helyreállítására,
- b) a lelki zavarok megállapítására, vizsgálatára és okainak feltárására,
- c) egyes betegségek diagnosztizálásához szükséges pszichodiagnosztikai vizsgálatok végzésére, valamint
- d) a lelki zavarok pszichológiai módszerekkel történő korrekciójára irányul.”
- évi CLIV. törvény [ Eütv. ]
Végül pszichoterapeuta végzettséggel pszichiáter szakorvos és klinikai szakpszichológus is rendelkezhet, az első szakvizsgára épülő második szakvizsga letétele után.
Mi történik az egyéni terápiás üléseken?
A pszichoterápia gyógyító beavatkozás, beszélgetés, mely az interperszonális kapcsolat jelentőségére épít.
Az első találkozó vagy találkozók során zajlik az úgynevezett első interjú, amikor a kliens bemutatja a hozott problémát a segítő szakembernek, ennek a végén szóbeli szerződést kötnek egymással a folyamat célját illetően (terápiás szerződés). Az első ülések során a probléma pontos körvonalazásához különböző pszichológiai tesztek is segítségünkre lehetnek.
A következő ülések során heti 1 alkalommal 50 percben találkozunk. Saját munkamódom szabályai szerint terápiás beszélgetés formájában dolgozunk együtt a klienssel. Ezt követően kerül sor a terápiára (terápiás “munka”). Fontos, hogy a pszichoterápia során a kliensnek is aktív szerepe van, nem pusztán befogadója valaminek.
Az utolsó találkozókon kerül sor a lezárásra, a folyamat áttekintésére és kiértékelésére, az egymástól való elbúcsúzásra.
Mi a pszichodiagnosztika?
A klinikai szakpszichológus munkáját számos alaposan kidolgozott és standardizált pszichológiai teszt segíti, melyek a felmerülő problémákat, az esetleges diagnózisokat pontosíthatják, valamint megalapozzák a terápiás folyamatot.
Miért magázó formában zajlanak a terápiás ülések?
A terápiának fontos és hasznos része a magázódás, mivel egy kliens-terapeuta viszonyban speciális működésmód zajlik, professzionális távolságtartás.
A terápiás kapcsolat a kliens és a terapeuta közt nem hasonlít egyetlen más viszonyra sem. Az ülések tematikája a kliens által hozott problémákról, témákról szól. A terapeuta a saját személyiségén szűri át ezeket. Megérti, majd objektíven visszatükrözi a helyzetet a kliensnek, hogy a kliens ezáltal új szempontokhoz jusson és változtatni tudjon az eddig megszokott sémáin.
A terápián elhangzottak titokban maradnak?
A pszichológusokat titoktartás kötelezi. Így mindaz, ami az üléseken elhangzik, a kliens és a szakember(ek) között marad. Ez alól néhány kivétel van: az öngyilkossági szándék közlése vagy bűncselekmény elkövetésének bevallása esetén a segítő szakember értesíti a megfelelő intézményeket.
Mi van akkor, ha nem tudok eljönni a megbeszélt időpontomra?
A lemondás legkésőbbi időpontja 48 órával a tervezett ülés előtt lehetséges. Ebben az esetben egyszerűen megbeszéljük a továbbiakat: hogy a kliens szeretne-e új időpontot kérni, és hogy mikor legyen az. 48 órán belüli lemondásnál a terápia árát akkor is ki kell fizetni, ha az órán a kliens nem tud megjelenni.
Hogyan érdemes szakembert választania?
A törvényi előírások szerint minimálisan klinikai szakpszichológus végzettség szükséges ahhoz, hogy egy szakember (alap-) pszichoterápiát végezhessen. Igen lényeges a szakmai tudás mellett a tapasztalat és a hitelesség. Tehát alapvető, hogy a terapeuta maga is végigmenjen egy átfogó önismereti folyamaton, és minél jobban tudatában legyen saját érzéseinek.
Miben különbözik egymástól az online és a személyes terápia?
Az online beszélgetések a személyes terápiához hasonlóan a kliens által hozott probléma köré szerveződnek, a szakember további kérdéseket teszt fel ennek minél hatékonyabb megértése és átbeszélése érdekében. Bár korábban a távterápia leginkább a tengerentúlon volt elterjedt, a covid első hullámától Magyarországon is általánossá vált. Kutatási eredmények alapján az online használt pszichoterápiás módszerek hatékonysága azonos a személyes terápiáéval, habár mindkét fél részéről nagyobb rugalmasságot és kreativitást kíván meg. Az online találkozások során sok információ (pl. a páciens megjelenése, gesztusai) rejtve marad a pszichológus elől, és nem minden helyzetben alkalmazható. Előnye azonban az online módnak, hogy – ellentétben a személyes terápiával – a terápiával együtt járó szervezés megspórolható, így az online munka – ha a páciens kitart mellette – hosszabban tart, de hatásosabb.