Skip to main content

Az anya-magzat kapcsolatanalízis a perinatális pszichológia egyik izgalmas módszere, amelyet két magyar szakember, Raffai Jenő és Hidas György dolgozott ki az 1990-es években. A módszer célja, hogy az anya és születendő gyermeke közötti kapcsolatot tudatosan építse, segítve a várandós anyát abban, hogy érzelmi, lelki szinten is felkészüljön a szülésre és az anyaságra.

Ez a folyamat a mély relaxáció és befelé fordulás révén lehetőséget ad a kismamáknak (és akár az apáknak is), hogy kapcsolatba lépjenek a magzattal, jobban megértsék annak személyiségét, temperamentumát, és saját érzelmi konfliktusaikat is feldolgozzák. Az elméleti alap az, hogy a magzat intelligens, érző lény, aki már az anyaméhben is reagál az anya érzelmeire és viselkedésére. Az anya-magzat kapcsolat elmélyítése nemcsak a baba tanulási és emlékezeti képességeit fejleszti, de az anya szülői identitását és kompetenciaérzését is erősíti.

Az anya-magzat kapcsolatanalízis különösen hasznos lehet például, ha a várandós anyának félelmei vagy szorongásai vannak, korábbi veszteségeket éltek át, vagy különleges helyzetre készülnek, mint például VBAC, otthonszülés, ikervesztés, vagy veszélyeztetett terhesség. Az ilyen alkalmak lehetőséget teremtenek a generációs minták felismerésére és pozitív átalakítására, segítve a tudatos szülői viselkedés kialakítását.

A módszer nemcsak a szülésre készít fel, hanem személyiségfejlődéshez és mélyebb önismerethez is hozzájárulhat. További részletekért olvassátok el az eredeti cikket a [linkre kattintva]!

Leave a Reply