Skip to main content

Szülő-magzat HANGolódó

zenei-imaginációs csoport várandós kismamáknak és kispapáknak

A csoportot vezetik    

Barta Zsuzsanna,
klinikai szakpszichológus, anya-magzat kapcsolatanalitikus

és Hazay Annamária,
perinatális zenei konzulens, zenei fejlesztő

További információk itt elérhetők: Anya-magzat HANGolódó csoport várandós kismamáknak Facebook

Időpont: hétfőnként 17:30-19:00

Első alkalom: 2024. 09. 09. hétfő

Helyszín: Belvárosi Közösségi Tér 

Részvétel díja: 6 alkalmas bérlettel, melyet 8 hét alatt lehet lejárni 

  • egyéni bérlet (csak kismama): 54.000 Ft (9.000 Ft/fő) 
  • páros bérlet (kismama+kispapa): 72.000 Ft (12.000 Ft/alkalom, 6.000 Ft/fő)
  • a 37. héttől (a szülés idejének bejósolhatatlansága miatt) alkalmi jegy vásárolható 9000 Ft-ért
  • V. kerületi lakcímigazolványt felmutatva a bérletek 15% kedvezménnyel vásárolhatóak meg

Jelentkezés feltétele: betöltött 14. hét, egészen a 42. hétig lehet részt venni

Bátran merjük születés előtti kötődésnek nevezni azt, ahogyan a várandós kismama és kispapa a fejlődő magzata iránt élénken érdeklődik, figyel rá, felé fordul, kapcsolódik vele. Szülő és gyermeke kapcsolatában fontos mérföldkő a babavárás kb. 40 hete, amikor mind a születő anyának, mind a születő apának rövid idő alatt kell új szerepet, identitást formálnia, az új életszakaszra hangolódnia. Ez a teremtés nemcsak fizikai, hanem lélektani értelemben is komoly munka. “Az anya nem csak testét adja a gyermekének, lelkét is a magáéból építi fel.” – írta Kodály az 1950-es években, melyet az azóta bővült ismereteink szerint az “apa” szó mondatba illesztésével tartunk teljesnek. Kutatások igazolják, hogy a magzat egészséges fejlődésében az apa szerepe már a várandósság idején is meghatározó, mi több, majdnem egyenrangú az anyai szereppel.

A várandós nő fizikai valójában érzi, látja magzatát az egyre növekvő pocak, a magzatmozgások és a rendszeres ultrahangok révén. Az, hogy hogyan képzeli el a méhében fejlődő magzatot lelki síkon, kevésbé kap figyelmet, pedig kutatások igazolják, hogy a magzat többszörösét érzékeli és tudja az általa megmutatottnál: a méhen belül az anya hormonális változásai, hangja és izomfeszülése közvetíti a baba felé anyjának érzelmi-lelki állapotát

Ennél nehezebb az apává váló férfiak dolga, akik nincsenek fizikai összeköttetésben magzatukkal, a szakemberek is elsősorban a leendő anya-magzat párossal foglalkoznak. 

A kilenc hónap alatt szerzett sok-sok tapasztalat a magzatról megkönnyíti a születés utáni szülői ráhangolódást az újszülöttre, az akkor már múlttá vált várandós időszakból a szülők hidat építenek babájuk és maguk közt a jelenbe és a jövőbe

A Szülő-magzat kapcsolódó csoporttal ezt a célt szeretnénk szolgálni: belső utazásra, lelki monitorozásra invitáljuk a párokat, ahol a szülők kétféle módon közvetíthetik érzéseiket, gondolataikat a méhben növekvő babájuk felé: ének– és (belső) beszédhangjukkal.

A csoportalkalom első felében az éneklés harmonizáló hatásával teremtünk meg egy, a hétköznapok rutinjától eltávolodó közeget. Egyszerű zenei játékokkal, egymásra  figyelve maradunk a jelenben, ez a tudatos jelenlét fogja megalapozni a foglalkozás későbbi folyamatát. A játékos zenei feladatok aktivizálják és szinkronizálják a két agyféltekét, mely során az agy félelemközpontja kikapcsol, megszűnik a szorongás. Természetesen senkinek nem kell kilépni a komfortzónából, nem tiszta énekhangra, hanem saját hangrezgésre van szükség. A csoport támogató erejének része, hogy a résztvevők egymástól kapnak egy támaszhangot, melyre könnyebben fel lehet csatlakozni. Alkalmanként új altatódallal is gazdagodik a szülőpár repertoárja, “babakelengyéje”. A már ismételt altató az imagináció végén újra felcsendül.

A második részben az anya-magzat kapcsolatanalízis módszeréhez hasonló módon egy vezetett relaxációval megteremtett befelé forduló figyelem, imagináció mentén veszik fel a szülők a – természetesen is meglévő – kapcsolatukat magzatukkal. 

A csoport harmadik és záró része, a megosztó kör biztosítja, hogy a pár mindkét tagja kölcsönösen elmondhassa egymásnak az élményeit, mindenki feldolgozhassa a tapasztalatokat, és feltehesse felmerülő kérdéseit.  

A magzattal való kapcsolatfelvétel az alkalmak során egyre gyorsabbá és gördülékenyebbé válik, elmélyül. Ezért fontos a rendszeres részvétel, mert segíti a szülőt abban, hogy megértse magzatát a szavak előtti szinten. Az átélt pozitív élmények kimunkálhatják a szülői identitást, megerősíthetik a szülői kompetenciaérzést. A baba pedig lehetőséget kap arra, hogy az anya és apa visszajelzéseinek hatására fogalmat alkosson önmagáról, és megtapasztalja, hogy egy biztonságos, megértő világba érkezik. 

A részvétel nem helyettesít egy egyénileg folytatott anya-magzat kapcsolatanalitikus folyamatot, nem egyenértékű vele. Komolyabb elakadásnál, témákkal érdemes egyéni folyamatba jelentkezni a csoport mellett. Itt a csoport megtartó ereje, a sorsközösség kialakulása, a támogatás adása és kapása, valamint a saját élmények megosztásának lehetősége az előny.

Külön szülésfelkészítés kérhető egyéni formában a betöltött 37. héttől, melyre a info@pszicharmonia.hu címen vagy a +3630/5403165-ös telefonszámon lehet jelentkezni a csoportvezetőnél, Barta Zsuzsannánál.

Jelentkezni itt  Facebook lehet: Anya-magzat HANGolódó csoport várandós kismamáknak

Barta Zsuzsanna: www.pszicharmonia.hu, info@pszicharmonia.hu, +36-30-540-3165

Hazay Annamária: hazayannamaria@gmail.com, +36-30-377-2693